Projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (projekt deregulacyjny)Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (projekt deregulacyjny), przedłożony przez Ministra Finansów.
Projekt realizuje działania deregulacyjne rządu. Chodzi o odroczenie o 2 lata tzw. raportowania ESG, które dotyczy ujawniania przez firmy informacji m.in. na temat wpływu ich działalności na środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu i ma ograniczyć nadmierne obciążenia administracyjne dla firm – szczególnie w obliczu rosnącej konkurencji ze strony przedsiębiorstw spoza Unii Europejskiej.Najważniejsze rozwiązania - Obowiązek raportowania ESG (informacje o zrównoważonym rozwoju) dla firm zostaje przesunięty o 2 lata.
- Chodzi o przedsiębiorstwa, które miały rozpocząć raportowanie odpowiednio w 2026 i 2027 roku.
- Po zmianach:
- duże firmy – raportowanie ESG przesunięte z 2026 roku (za rok obrotowy 2025) na 2028 rok (za rok obrotowy 2027),
- małe i średnie firmy notowane na giełdzie – raportowanie ESG przesunięte z 2027 roku (za rok obrotowy 2026) na 2029 rok (za rok obrotowy 2028).
- Przesunięcie terminów raportowania da przedsiębiorstwom więcej czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków.
- Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie w UE toczą się intensywne prace nad dalszymi zmianami w raportowaniu ESG, w tym nad istotnym zawężeniem zakresu jednostek, które muszą składać takie raporty.
pełna lista aktualności
|